1
/
of
3
02047 YG1 1/4" HSS 2 Flute End Mill SQ Long Length .250" Diameter 1.25" Flute 3.125" Length .375" Shank
02047 YG1 1/4" HSS 2 Flute End Mill SQ Long Length .250" Diameter 1.25" Flute 3.125" Length .375" Shank
Part Number: 02047
SKU: 383916030960
Manufacturer: YG-I
Regular price
$16.20 USD
Regular price
Sale price
$16.20 USD
Unit price
/
per
Low stock: 10 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.2500" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| LENGTH OF CUT | 1.2500" |
| OVERALL LENGTH | 3.125" |
| SHANK SIZE | 0.375" |
| SIZE | 1/4" |
| BRAND | YG-I |
| COATING | Uncoated |
| CUTTING SIZE | 1/4" |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| END STYLE | Center Cut, Square |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| MATERIAL | Cobalt Steel |
| MATERIALS CUT | Aluminum, Plastic, Wood |
| MPN | 02047 |
| USABLE LENGTH | 1.25" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
YG1 Long Flute HSS-Co End Mill
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
