1
/
of
4
11131503 MaFord 8.00mm Carbide 4 Flute End Mill .039" Radius 0.3150" Diameter 0.7874" Flute 2.52" Length 0.3150" Shank TuffCut® GP
11131503 MaFord 8.00mm Carbide 4 Flute End Mill .039" Radius 0.3150" Diameter 0.7874" Flute 2.52" Length 0.3150" Shank TuffCut® GP
Part Number: 11131503
SKU: 800068687920
Manufacturer: MaFord
Regular price
$18.50 USD
Regular price
$26.70 USD
Sale price
$18.50 USD
Unit price
/
per
Low stock: 6 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.3150" |
| FLUTE NUMBER | 4 |
| LENGTH OF CUT | 0.787" |
| OVERALL LENGTH | 2.5" |
| SHANK SIZE | 0.315" |
| SIZE | 8mm |
| BRAND | MaFord |
| CORNER RADIUS | 0.0394" |
| CUTTING SIZE | 8.00mm |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Radius |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Steel, Hardened Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Nickel, Cobalt, Titanium |
| MPN | 11131503 |
| USABLE LENGTH | 0.787" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
Made in the USA
MaFord General Purpose TuffCut End Mill
Applications
- Steel (primary)
- Stainless Steel (primary)
- Nickel/Cobalt (primary)
- Titanium (primary)
- Cast Iron (secondary)
- Alumuminum (secondary)
- Copper/Brass (secondary)
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
