1
/
of
3
1735.1250.500 Kyocera 1/8" Carbide End Mill 3 Flute 0° Helix SQ .125" Diameter .500" Flute 1.50" Length .125" Shank
1735.1250.500 Kyocera 1/8" Carbide End Mill 3 Flute 0° Helix SQ .125" Diameter .500" Flute 1.50" Length .125" Shank
Part Number: 1735.1250.500
SKU: 153421527505
Manufacturer: Kyocera PCB
Regular price
$3.75 USD
Regular price
Sale price
$3.75 USD
Unit price
/
per
550 in stock
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.1250" |
| FLUTE NUMBER | 3 |
| LENGTH OF CUT | 0.5000" |
| OVERALL LENGTH | 1.5" |
| SHANK SIZE | 0.125" |
| SIZE | 1/8" |
| BRAND | Kyocera PCB |
| CUTTING SIZE | 1/8" |
| CUT DIRECTION | Straight |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Center Cut, Square, Flat |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| FLUTE STYLE | O Helix - Straight |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Wood, Plastic, Aluminum, Copper, Fiberglass, Composite Materials |
| MPN | 1735.1250.500 |
| USABLE LENGTH | 0.5" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
