1
/
of
4
28579TC YG1 5/16" Carbide 3 Flute End Mill ALU-POWER SQ for Aluminum TiCN .3125" Diameter .625" Flute 2.50" OAL .3125" Shank
28579TC YG1 5/16" Carbide 3 Flute End Mill ALU-POWER SQ for Aluminum TiCN .3125" Diameter .625" Flute 2.50" OAL .3125" Shank
Part Number: 28579TC
SKU: 155529265851
Manufacturer: YG-I
Regular price
$34.20 USD
Regular price
Sale price
$34.20 USD
Unit price
/
per
Low stock: 10 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.3125" |
| FLUTE NUMBER | 3 |
| LENGTH OF CUT | 0.6250" |
| OVERALL LENGTH | 2.5" |
| SHANK SIZE | 0.625" |
| SIZE | 5/16" |
| BRAND | YG-I |
| CUTTING SIZE | 5/16" |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| END STYLE | Center Cut, Square |
| FINISH TYPE | TiCN |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| FLUTE STYLE | 45° Helix |
| HELIX ANGLE | 45.0° |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Aluminum, Plastic, Wood |
| MPN | 28579TC |
| USABLE LENGTH | 0.625" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
YG1 Alu-Power End Mill for Aluminum
- High velocity milling of aluminum and other non-ferrous materials
- 3 flute and 45° helix allow harmonic balance at high speed milling conditions and smooth cutting
- Improved surface roughness-cylindrical margin which it tightly controlled
- Maximum material removal rate
- Polished flute for superior chip evacuation
- Mirror face - excellent surface finish
- Economic cost - performance and price produce low cost manufacturing
Materials
- Aluminum
- Plastic
- Wood
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
