1
/
of
4
31560 Kyocera SGS 11/64" Carbide 2 Flute End Mill Ball TiN Coated .1719" Diameter .3125" Flute 2.00" Overall Length .1875" Shank Double Ended
31560 Kyocera SGS 11/64" Carbide 2 Flute End Mill Ball TiN Coated .1719" Diameter .3125" Flute 2.00" Overall Length .1875" Shank Double Ended
Part Number: 31560
SKU: 157936374562
Manufacturer: Kyocera SGS
Regular price
$14.00 USD
Regular price
$21.50 USD
Sale price
$14.00 USD
Unit price
/
per
Low stock: 5 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.1719" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| LENGTH OF CUT | 0.3125" |
| OVERALL LENGTH | 2.0" |
| SHANK SIZE | 0.1875" |
| SIZE | 11/64" |
| BRAND | Kyocera SGS |
| CUTTING SIZE | 11/64" |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| ENDS | Double |
| END STYLE | Ball Nose |
| FINISH TYPE | TiN |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Plastic, Aluminum, Copper, Steel, Titanium, Stainless Steel, Wood |
| MPN | 31560 |
| USABLE LENGTH | 0.3125" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
Kyocera SGS 2 Flute Carbide End Mill - Ball End - Double Ended
- 2 Flute Design
- Solid Carbide
- Center Cutting
- General Purpose Application - milling and shaping
- Ball Nose End
- Available in bright, AlTiN, TiN, TiCN
Applications
- Primary for Steel
- Primary for Stainless Steel
- Primary for Cast Iron
- Primary for Aluminum
- Primary for High Temp Alloy
- Secondary for Composite Materials
- Secondary for Hardened Materials
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
