1
/
of
4
46125-K Amana Tool 1/8" Carbide 2 Flute Up-Cut Router Spectra Coated .1250" Diameter .8125" Flute 2.50" Length .250" Shank
46125-K Amana Tool 1/8" Carbide 2 Flute Up-Cut Router Spectra Coated .1250" Diameter .8125" Flute 2.50" Length .250" Shank
Part Number: 46125-K
SKU: 800085469291
Manufacturer: Amana Tool
Regular price
$56.25 USD
Regular price
Sale price
$56.25 USD
Unit price
/
per
Out of stock? Contact us to see if more are available!
Out of stock
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.1250" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| LENGTH OF CUT | 0.8125" |
| OVERALL LENGTH | 2.5" |
| BRAND | Amana Tool |
| CUTTING SIZE | 1/8" |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Square |
| FINISH TYPE | Spektra™ |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| FLUTE STYLE | Spiral |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Plastic, Wood |
| MPN | 46125-K |
| SHANK SIZE | 0.25" |
| SIZE | 1/8" |
| USABLE LENGTH | 0.8125" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
Made in the USA
Authorized Amana Distributor - let us know if there is some that needs added to the store
Amana Tool Solid Carbide Up-Cut Router
- The Up Cut spiral brings chips upward during operation, which generates a clean, accurate cut by clearing the chips from the cut
- The up-cut shear action pulls the chips from the bottom, thus allowing deeper penetration with less stress
- Clean, splinter free edges on the top face of the material - excellent for pocketing, grooves, and routing veneered sheets
- Mirror-polished flutes ensure rapid chip clearance, preventing chip packing, heat build-up, and accidental material burning
- Engineered for high-speed industrial CNC machines, auto-routers, and hand held- table mounted routers - the ultimate choice for high-volume production
- If included - the Spektra nACo coating (micro-thin ceramic) provides extreme nanohardness and incredible heat resistance.
Applications
- Laminate and melamine
- MDF and particle board
- Veneered Plywood
- Hardwoods and Softwoods
- Plastics and Composites
- Cork
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
