1
/
of
4
57-287 Onsrud 1/4" Carbide Down Cut Router 2 Flute .250" Diameter 1.1250" Flute 3.00" Length .250" Shank
57-287 Onsrud 1/4" Carbide Down Cut Router 2 Flute .250" Diameter 1.1250" Flute 3.00" Length .250" Shank
Part Number: 57-287
SKU: 152733600833
Manufacturer: Onsrud
Regular price
$46.25 USD
Regular price
Sale price
$46.25 USD
Unit price
/
per
Low stock: 3 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.2500" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| CUT DIRECTION | Down Cut |
| LENGTH OF CUT | 1.1250" |
| OVERALL LENGTH | 3.0" |
| BRAND | Onsrud |
| CUTTING SIZE | 1/4" |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Fish Tail |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| FLUTE STYLE | Spiral |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Wood, Plastic |
| MPN | 57-287 |
| SHANK SIZE | 0.25" |
| SIZE | 1/4" |
| USABLE LENGTH | 1.125" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
Onsrud Solid Carbide Router, 2 Flute Down Cut
Tool designed for routing where downward chip removal, tool rigidity, long life, and high quality finish is desired.
Applications
- Soft Wood
- Hard Wood
- Wood Composites
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
