1
/
of
3
57008 SGS #2 Carbide Center Drill 2 Flute 0.0781" Diameter .562" Flute 1.87" Length .1875 Shank 118° Point Double End
57008 SGS #2 Carbide Center Drill 2 Flute 0.0781" Diameter .562" Flute 1.87" Length .1875 Shank 118° Point Double End
Part Number: 57008
SKU: 800070707865
Manufacturer: Kyocera SGS
Regular price
$15.55 USD
Regular price
Sale price
$15.55 USD
Unit price
/
per
Out of stock? Contact us to see if more are available!
Out of stock
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.0781" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| LENGTH OF CUT | 0.5620" |
| OVERALL LENGTH | 1.87" |
| SHANK SIZE | 0.1875" |
| SIZE | 5/64" |
| BRAND | Kyocera SGS |
| CUTTING SIZE | 5/64" |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| ENDS | Double |
| END STYLE | Drill Point |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| FLUTE STYLE | Spiral |
| INCLUDED POINT ANGLE | 118.0° |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Steel, Stainless Steel, Aluminum, Titanium, Brass, Cast Iron, Hardened Steel |
| MPN | 57008 |
| USABLE LENGTH | 0.562" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
MADE IN USA
Authorized Kyocera SGS Distributor - let us know if we need to add other items.
Kyocera SGS Series 301 Solid Carbide Combination Drill and Countersink - Center Drill
- Solid carbide combination drill and countersink engineered for precision centering, spotting, and countersinking applications
- Built to deliver exceptional rigidity, this tool dramatically reduces deflection and breakage when compared to HSS altermatives
- Solid carbide construction
- Double-ended design
- 60° Countersink Angle - the industry standard for creating accurate center holes
Applications
- Steel (primary)
- Stainless Steel (primary)
- Cast Iron (primary)
- Aluminum (primary)
- Non-ferrous materials (primary)
- High Temp Alloys (primary)
- Hardened Materials (secondary)
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
