1
/
of
4
CMM-3150O090 Kyocera 8.00mm Carbide 90° Chamfer Mill AlTiN Coated 0.3150" Diameter 0.1575" Flute 2.32" Length 0.3150" Shank
CMM-3150O090 Kyocera 8.00mm Carbide 90° Chamfer Mill AlTiN Coated 0.3150" Diameter 0.1575" Flute 2.32" Length 0.3150" Shank
Part Number: CMM-3150O090A1
SKU: 800076503897
Manufacturer: Kyocera Microtools
Regular price
$15.00 USD
Regular price
Sale price
$15.00 USD
Unit price
/
per
17 in stock
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.3150" |
| LENGTH OF CUT | 0.1575" |
| BRAND | Kyocera Microtools |
| CUTTING SIZE | 8.00mm |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Chamfer |
| FINISH TYPE | ALTiN |
| FLUTE NUMBER | 3 |
| INCLUDED POINT ANGLE | 90.0° |
| MATERIAL | Sub Micron Grain Carbide |
| MATERIALS CUT | Steel, Hardened Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Nickel, Cobalt, Titanium, Aluminum |
| MPN | CMM-3150O090A1 |
| OVERALL LENGTH | 2.32" |
| SHANK SIZE | 0.315" |
| SIDE ANGLE | 45.0° |
| SIZE | 8mm |
| USABLE LENGTH | 0.1575" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
