1
/
of
4
CMM-4724.120 Kyocera Microtools 120° 12mm Carbide Chamfer Mill Bright 0.4724" Diameter 0.134" Flute 2.76" Length 0.4724" Shank
CMM-4724.120 Kyocera Microtools 120° 12mm Carbide Chamfer Mill Bright 0.4724" Diameter 0.134" Flute 2.76" Length 0.4724" Shank
Part Number: CMM-4724.120
SKU: 154942537413
Manufacturer: Kyocera Microtools
Regular price
$21.50 USD
Regular price
Sale price
$21.50 USD
Unit price
/
per
Low stock: 10 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.4724" |
| LENGTH OF CUT | 0.1349" |
| BRAND | Kyocera Microtools |
| CUTTING SIZE | 12mm |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Chamfer |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| INCLUDED POINT ANGLE | 120.0° |
| MATERIAL | Sub Micron Grain Carbide |
| MATERIALS CUT | Steel, Hardened Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Nickel, Cobalt, Titanium |
| MPN | CMM-4724.120 |
| OVERALL LENGTH | 2.76" |
| SHANK SIZE | 0.4724" |
| SIDE ANGLE | 60.0° |
| SIZE | 12mm |
| USABLE LENGTH | 0.135" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
