1
/
of
4
MZS00394LB VP15TF Mitsubishi Carbide 1.00mm Carbide Through Coolant Drill 2 Flute .0394" Diameter .433" Flute 2.165" Length .125" Shank 140° Point
MZS00394LB VP15TF Mitsubishi Carbide 1.00mm Carbide Through Coolant Drill 2 Flute .0394" Diameter .433" Flute 2.165" Length .125" Shank 140° Point
Part Number: MZS00394LB VP15TF
SKU: 157941049782
Manufacturer: Mitsubishi Carbide
Regular price
$12.00 USD
Regular price
Sale price
$12.00 USD
Unit price
/
per
Low stock: 10 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.0394" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| LENGTH OF CUT | 0.4330" |
| OVERALL LENGTH | 2.17" |
| SHANK SIZE | 0.125" |
| SIZE | 1.00mm |
| BRAND | Mitsubishi Carbide |
| CUTTING SIZE | 1.00mm |
| END STYLE | Drill Point |
| FINISH TYPE | Special |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| FLUTE STYLE | Spiral |
| INCLUDED POINT ANGLE | 140.0° |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Steel, Stainless Steel, Hardened Steel |
| MPN | MZS00394LB VP15TF |
| USABLE LENGTH | 0.433" |
Mitsubishi Internal Coolant Carbide Solid Carbide Drill
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
