1
/
of
4
NG3094R KC5010 Kennametal Top Notch Grooving Insert Long Reach .094" Width Size 3 - 1744665 - Pack of 5
NG3094R KC5010 Kennametal Top Notch Grooving Insert Long Reach .094" Width Size 3 - 1744665 - Pack of 5
Part Number: NG3094R KC5010
SKU: 154746172315
Manufacturer: Kennametal
Regular price
$120.00 USD
Regular price
Sale price
$120.00 USD
Unit price
/
per
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| ANSI CATALOG ID | NG3094R |
| GRADE | KC5010 |
| BRAND | Kennametal |
| EDP | 1744665 |
| CUTTING SIZE | 3 |
| ENDS | Double |
| INSERT CATEGORY | Grooving |
| INSERT THICKNESS | .094" |
| ISO PART NUMBER | NG3094R KC5010 |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Steel, Stainless Steel, Hardened Steel |
| MPN | NG3094R KC5010 |
| PACK SIZE | 5 |
| PROJECTION | .150" |
| RADIUS | .008" |
Authorized Kennametal Distributor.
Made in USA
This listing is for Kennametal solid carbide grooving and turning insert from the Top Notch™ series.
- Top Notch Seating clamping system ensures maximum rigidity and repeatability, preventing insert movement during heavy grooving and profiling.
- Double-Ended design offers two cutting edges per insert, doubling the productivity and value.
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
