1
/
of
4
P2S00650S_1 Kyocera SGS .0650" Carbide 2 Flute End Mill Square End 0.0650 Diameter 0.097" Flute 1.50" Length .125" Shank
P2S00650S_1 Kyocera SGS .0650" Carbide 2 Flute End Mill Square End 0.0650 Diameter 0.097" Flute 1.50" Length .125" Shank
Part Number: P2S00650S_1
SKU: 157931079262
Manufacturer: Kyocera SGS
Regular price
$6.50 USD
Regular price
Sale price
$6.50 USD
Unit price
/
per
Low stock: 10 left
Couldn't load pickup availability
PRODUCT STATS
| DIAMETER | 0.0650" |
| FLUTE NUMBER | 2 |
| LENGTH OF CUT | 0.0974" |
| OVERALL LENGTH | 1.5" |
| SHANK SIZE | 0.125" |
| SIZE | 0.0650" |
| BRAND | Kyocera SGS |
| CUTTING SIZE | .0650" |
| CUT DIRECTION | Up Cut |
| ENDS | Single |
| END STYLE | Square |
| FINISH TYPE | Bright |
| FLUTE DIRECTION | Right Hand |
| HELIX ANGLE | 30.0° |
| MATERIAL | Solid Carbide |
| MATERIALS CUT | Aluminum, Graphite, Copper, Carbon Fiber Reinforced Polymer, Plastic, Thermoset Plastic, High Density Plastic, Titanium, Steel |
| MPN | P2S00650S_1 |
| USABLE LENGTH | 0.0974" |
| WORK DIRECTION | Right Hand |
Made in the USA
Authorized Kyocera SGS Distributor - let me know if you need something added to the website.
Specal Make by Kyocera SGS
- Available in very small sizes
- 3 flute design for improved chip evacuation compared to 4 flutes, while offering greater strength and higher feed rates than 2 flute
- Square end, center cutting
- 30° flute helix for balanced cutting
- 1/8" shank diameter across the series
- Optimized for deep pocket and side milling
Applications
- Aluminum (primary)
- Plastic (primary
- copper (primary)
- light steel (primary)
The “rules of the tools” apply. What this means is that all unused tools can be returned for a full refund (minus freight), no questions asked.
Share
